" />

جستجو

 

اولین نشریه الکترونیکی سایت جامع مهندسی پزشکی افتتاح شد ...

یکشنبه 28 تیر 1388   12:30 ب.ظ


نوع مطلب : عمومی ،اطلاعیه های عمومی ،

اولین نشریه الکترونیکی سایت جامع مهندسی پزشکی افتتاح شد ...
 
در این شماره می خوانید :

نکاتی پیرامون سرویس و نگهداری جنین یاب (FHR)
بررسی سیستم کنترلی دستگاه دیالیز نوع HDF و HF
معرفی شرکت های مهندسی پزشکی
مهندسی پزشکی; گذشته ، حال و آینده (کوتاه اما خواندنی)
جدول و سرگرمی (همراه با جایزه!)
و ...


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی

OXIDIRECT BOD

سه شنبه 16 تیر 1388   05:59 ب.ظ


نوع مطلب : مقالات مهندسی پزشکی ،تجهیزات پزشکی ،

OXIDIRECT BOD
اندازه گیری BOD با انتخاب مستقیم نمونه - اندازه گیری مستقیم و دقیق
- اندازه گیری های  28 تا 1 روزه
- بدون جیوه
- رابط 
RS232
- نیاز اکسیژن بیوشیمی (
BOD)  BOD - نیاز اکسیژن بیوشیمی – یک اصطلاح برای مقدار اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه بیولوژیکی یک ماده آلی در یک نمونه آب فاضلاب می باشد. بنابراین اندازه گیری BOD  به عنوان پایه  آشکار سازی مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی در آب است. تفاوت بین BOD  و نیاز اکسیژن شیمیایی این است که COD  مواد آلی تجزیه ناپذیر بیولوژیکی را نیز شامل می شود.بنابراین اندازه گیری BOD  ، اندازه گیری مهمی از اثرات  فاضلابهای صنعتی و انسانی در تاسیسات فاضلاب ها و  خروجی فاضلاب می باشد.
ادامه مطلب

نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی

فعالیتهای آزمایشگاه تشخیص طبی

سه شنبه 16 تیر 1388   05:58 ب.ظ


نوع مطلب : تجهیزات پزشکی ،

بخشهای مختلف آزمایشگاه عبارتند از:                       هماتولوژی ، بیوشیمی ، بانك خون ، میكروب شناسی ، ایمونولوژی ، سرولوژی ، آزمایشهای متفرقه 1- هماتولوژی : در این بخش آزمایشهای CBC، ESR، گروه خون وRH، PT، PTT، شمارش پلاكت ، شمارش رتیكولوسیت ، HT و HB، سیلان ، انعقاد انجام می شود. 2- بیوشیمی : در این بخش آزمایشهای قند ، اوره ، كراتی نین ، كلسترول ، تری گلیسیرید ، اسید اوریك ، بیلی روبین( DوT) ،كلسیم ، فسفر، پروتئین ، آلبومین ، یونوگرام ،SGOT، SGPT،  AIP،  LDH و گازومتری انجام می شود. 3- بانك خون : در این بخش آزمایشهای تعیین گروه وRH بیمار و كیسه خون ، كراسماچ ، كومبس مستقیم ، كومبس غیر مستقیم انجام می شود.
   

 
    4- میكروب شناسی : در این بخش آزمایشهای كشت و بررسی مستقیم ادرار، كشت و بررسی مستقیم خون ، كشت و بررسی مستقیم مدفوع ، كشت و بررسی مستقیم مایعات بدن ، كشت و بررسی مستقیم زخمها ، بررسی مستقیم BK انجام می شود                                     

6-  سرولوژی : در این بخش آزمایشهای CRP و RF و BHCG انجام می شود.
7- آزمایشهای متفرقه : این آزمایشها شامل آزمایش كامل ادرا ر، تست مدفوع ، جستجوی خون در مدفوع ، ( تست گایاك) ، توبركولین تست ، بررسی ضایعات از نظر قارچ ، بررسی ضایعات از نظر لیشمن می باشد.  


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی

انواع استنت و ویژگی های آنها

سه شنبه 16 تیر 1388   05:57 ب.ظ


نوع مطلب : مقالات مهندسی پزشکی ،تجهیزات پزشکی ،

استنت ها وسیله هایی محكم هستند كه برای كار به عنوان یك چارچوب موقت یا دائم به منظور ثابت نگه داشتن یا افزایش قطر دیواره داخلی یك رگ كاربرد دارد. این تكنیك شامل جایگذاری یك وسیله فلزی مشبك در محل باریك شده درون سرخرگ است كه استنت را بر روی بالن انتهای كاتتر قرار می دهند و سپس به محل مسدود شدن درون سرخرگ هدایت می كنند.
http://img.tebyan.net/big/1387/12/30113235431542389186332091602221219820192.jpg
سالانه عده زیادی از مردم در جهان دچار حمله قلبی می شوند. از آنجا كه بیشتر حملات قلبی ناشی از بیماران سرخرگ كرونری(CAD) است ،آگاهی از چگونگی روند این بیماری، راه های جلوگیری از آن و روش‌های درمانی ممكن بسیار ضروری است .کرونا به طورعام به معنی تاج است و دو سرخرگ تغذیه کننده قلب را سرخرگ های کرونری می نامند، زیرا قلب را مانند یک تاج در بر می گیرند.CAD معمولا از تشکیل پلاک های چربی در سرخرگ‌ها ناشی می‌شود که اگر این انسداد کامل شود، بیمار دچار حمله قلبی می شود.

سرخرگ كرونری راست از آئورت جدا شده به پایین و طرف راست خون می رساند و سرخرگ كرونری چپ كه دارای دو شاخه اصلی است، وظیفه خون رسانی به سایر نقاط را بر عهده دارد. سلول های موجود در ماهیچه قلب، اكسیژن خود را از خون سرخرگ های كرونری می گیرند. سطح داخلی سرخرگ‌های سالم اندوتلیوم صاف است. اما در بیماری سرخرگ كرونری این سطح نا هموار شده، جریان خون را كند و متلاطم می كند.  

علل ایجاد بیماری گرفتگی عروق کرونری(CAD)

 اختلالات مادرزادی

 اسپاسم(انقباض مداوم)سلول های ماهیچه ای مجاور رگ ها

 معمول ترین علت انسداد سرخرگی، آترواسکلروز(Atherosclerosis)است.  

 آترواسكلروز، تجمع مواد چربی، داخل و روی دیواره سرخرگ است. انسداد هنگامی آغاز می شود كه كلسترول موجود در خون روی دیواره داخلی سرخرگ ها، رگه‌های چربی ایجاد كند. اگر این دیواره آسیب ببیند یا سطح آن ناهموار شود، تشكیل رگه های جدید تسریع خواهد شد. این روند می تواند از اواخر نوجوانی آغاز شود. اما در خانم ها هورمون های زنانه تا حدی از ایجاد آترواسكلوز جلوگیری می‌كند.این رسوبات چربی، به تدریج انباشته شده و با بافت فیبری، اجزای متفاوت خونی و كلسیم به هم متصل می شود و یك پلاك سخت را ایجاد می كند، در این هنگام دیگر خون نمی تواند با جریان آرام از سرخرگ بگذرد.

              

گاهی اوقات سرخرگ تنگ شده، ناگهان و به طور كامل با یك لخته خونی مسدود می شود و حمله قلبی رخ می‌دهد. وجود پلاك خود می تواند به تشكیل لخته كمك كند، زیرا وقتی یك پلاك شكسته و پاره می شود، بدن پلاك هایی را برای بستن محل پارگی می فرستد، این پلاك ها می توانند در محل پارگی لخته هایی ایجاد کنندکه سرخرگ را کاملا مسدود کند.

استنت ها

استنت ها وسیله هایی محكم هستند كه برای كار به عنوان یك چارچوب موقت یا دائم به منظور ثابت نگه داشتن یا افزایش قطر دیواره داخلی یك رگ كاربرد دارد.  این تكنیك شامل جایگذاری  یك وسیله فلزی مشبك در محل باریك شده درون سرخرگ است كه استنت را بر روی بالن انتهای كاتتر قرار می دهند و سپس به محل مسدود شدن درون سرخرگ هدایت می كنند.                                                             

 استنت ها به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند:

 استنت های فنری شکل                                                           

با قطری كه در ابتدا كوچك بوده و با برداشتن قیودی، به قطر از پیش تعیین شده می رسد

 استنت ها با حافظه گرمایی

كه در آنها فلز نیتینول كه دارای حافظه گرمایی است به كار  رفته و با اعمال گرما شكل خود را از دست می دهند و سپس در محیط بیولوژیك دوباره شكل اصلی خود را به دست می آورند.  

استنت های بالنی

كه بر مبنای اصل تغییر شكل الاستیك یك فلز پس از گذر از محدوده پلاستیك خود تغییر شكل داده و به ابعاد خود می رسند و برای همیشه در این ابعاد باقی می مانند.            

استنت ها از جنس پلیمرهای تخریب پذیر بیولوژیك

كه به عنوان بسترهایی باعمر محدود به كار رفته یا به عنوان وسایل رهایش دارو در حین تخریب به كار  می روند.

ویژگی های استنت های کرونری

 انعطاف پذیری در جهت طولی

 میزان کاهش قطر یا عقب نشینی

 درجه حساسیت نسبت به اشعه X

• درصد کوتاه شدن

 مساحت سطح فلزی در حالت انبساط یافته

 ایمن بودن در برابر MRI

 جنس مواد سازنده

مواد سازنده استنت

1-فولاد زنگ نزن (Stainless steel)

2- فولاد زنگ نزن با پوشش پلیمری

3- مواد پلیمری

مشكلات فلزات در زمینه ساخت استنت ها

1-
فلزات به علت كشش سطحی بالا ، سطح لخته زا ایجاد می‌كنند.

2- فلزات به دلیل خصوصیات ساختاری خود دارای بار الكتریكی مثبت هستند.

3- طولانی شدن گذاشتن استنت باعث خوردگی،ناپایداری و سوراخ شدن دیواره رگ می شود.

4- در درازمدت بافت اضافی در درون استنت ایجاد می شود.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8508/stent-am2.jpg
روش حل مشکلات استنت های فلزی استنت ها با پوشش پلیمری

برای حل مشکلات استنت های فلزی از استنت‌هایی با روکش پلیمری که با مواد ضد انعقاد مانند هپارین،تاکسول،هیرودین،ویوزوکیناز پوشانده شده است استفاده می‌شود.

منبع : ماهنامه مهندسی پزشکی


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات