تبلیغات
๑۩۞۩๑ سایت جامع مهندسی پزشکی ایران ๑۩۞۩๑ - CT اسکن 64 اسلایس چیست ؟

جستجو

 

CT اسکن 64 اسلایس چیست ؟

چهارشنبه 21 اسفند 1387   01:09 ب.ظ


نوع مطلب : تجهیزات پزشکی ،سی تی اسکن ،

هر تصویر CT اسکن شامل داده ها واطلاعاتی از زوایای گوناگون اطراف بدن می باشد که به وسیله کامپیوتر پردازش می شود .

CT اسکن ابزار بسیار خوبی در تشخیص اختلالات و ابنورمالی های موجود در ارگانهای مختلف بدن است .اما از آنجایی که قلب به طور مرتب در حال طپش و حرکت می باشد CT اسکن هرگز نمی توانست برای تصویر برداری از این عضو مورد استفاده قرار بگیرد .

تا چند سال گذشته CT 16 اسلایس به عنوان استاندارد طلایی در بین دستگاه های CT اسکن تلقی می شد که برای انجام یک اسکن بیمار باید مدت 45تا25 ثانیه بدون حرکت بر روی تخت قرار می گرفت که امروزه با CT اسکن های 64 اسلایس این مدت زمان به حد اقل رسیده وتصاویر بهتری نیز به دست می آید .

سرعت بالای CT اسکن های 64 اسلایس امکان بدست آوردن تصاویری با قدرت تفکیک بالاتر از قلب- مغزو ریتین حتی در کمتر از 5 ثانیه وتصویربرداری از تمام بدن در زمانی حدود 30ثانیه را فراهم می نماید. همچنین CT اسکن 64 اسلایس این امکان را فراهم می کند که آنژیوگرافی های مرسوم ویا کاتاتریزاسیون قلبی را به طور متناوب با آن انجام داد .که این فرایند غیر تهاجمی بوده و تصاویر نیز بسیار عالی است.

بزرگترین مزیت CT اسکن 64 اسلایس چیست؟

امروزه تنها یک راه در تشخیص و تایید بیماری های شریان کرونری وجود دارد که کاتاتریزاسیون قلبی نامیده می شود .این روش تهاجمی نیازمند استفاده از مقدار زیادی ماده کنتراست و قرار دادن یک سوزن بزرگ جهت تزریق در کشاله ران بیمار و 8تا6ساعت استراحت و نیز یک شب بستری شدن در بیمارستان می باشد .در صورتی که CT  اسکن 64 اسلایس آنقدر سریع است که می تواند تصویر قلب و عروق کرونری را درچند ثانیه تهیه نماید .این نسل جدید از اسکنر قابلیت تهیه تصاویر غیر تهاجمی از هرارگانی در مدت یک ثانیه و تصویر برداری از قلب و عروق کرونری را درکمتر از 5 ضربان دارد کاری که سایر سیستم های CT اسکن قادر به انجام آن نیستند .

جای هیچ شکی نیست که این روش به زودی جای کاتاتریزاسیون قلبی را خواهد گرفت .کاتاتریزاسیون قلبی روشی است که به طورمعمول انجام شده و اطلاعات بسیار دقیقی را نشان می دهد اما همانطور که گفته شد یک روش تهاجمی است .و این موضوع می تواند برای این روش یک عدم مزیت تلقی شود .

CTاسکن 64 اسلایس حامی چه اطلاعاتی است؟

از آنجایی که سرعت این CTاسکن بسیار بالا است واز آخرین تکنولوژی کامپیوتری بهره می برد می تواند تصاویری قلب در چندین بعد تهیه نماید. عروق کرونری به خوبی دیده می شوند و هر گونه انسدادی در آن به وضوح دیده می شود .

CT اسکن 64 اسلایس قلب چگونه انجام می شود ؟

بهترین نماهای قلبی نماهای بدست آمده با ریتم آرام قلبی است .برای این منظور اغلب پزشکان داروهای کاهنده ریتم قلب را پیش از آزمون تجویز می نمایند .بیمار بر روی تخت CT اسکن خوابیده و CT اسکن انجام می شود .CT اسکن 64 اسلایس آنقدر سریع انجام می شود که تمام قلب در مدت کمتر از 15 ثانیه تصویر برداری می شود و سپس بیمار به منزل می رود .

نتایج اسکن چه زمانی آماده می شود ؟

اگر هماهنگی های لازم صورت گرفته باشد و تصاویر به طور مستقیم توسط پزشک روئیت و خوانده شود جواب CT اسکن ظرف مدت 30دقیقه آماده می شود .

چه کسانی می توانند این اسکن را انجام دهند


1)  افرادیکه ریسک کم بیماری های قلبی دارند

2)  بیماران جوانی که مشکوک به بیماری های قلبی هستند

3)  بیماران جوانی که نارسایی های مادرزادی قلبی دارند

4)  افرادی که تست ورزش غیرطبیعی و ریسک کم بیماری های قلبی دارند

5)  بیمارانی با دردهای غیر معمول قفسه سینه

6)  افرادی که مشکلات شریان کاروتید دارند

7)  افرادی که سابقه سکته های خفیف قلبی دارند

8)  بیمارانی با لخته های خونی در ریه ها

9)  بیماران سرطانی.

مزایای CT اسکن 64 اسلایس چیست؟

 

ü   سرعت بی نظیر این سیستم به پزشکان این امکان را می دهد که تصاویری با قدرت تفکیک بالا از قلب درطول 5 ضربان و یا از سر تا پای بیمار در کمتر از 10 ثانیه بدست آورند .

ü   این فرآیند بدون درد تصاویری با کیفیت استثنایی ارائه می دهد می تواند ابزار توانمند پزشکان در در تشخیص باشد .در ضمن زمان ریکاوری سریعتر و افزایش راحتی و آسودگی بیمار را به دنبال دارد .

ü   با این روش انسداد شریان کرونری به سرعت کشف می شود واز اتلاف وقت بیماران در بخش های اورژانس کاسته همچنین نیاز به بستری شدن در بیمارستان پس از انجام آزمون را در صورتی که نتیجه آزمون ئنرمال با شد مرتفع می سازد .

ü   برخلاف آنژیوگرافی متداول ،آنژیوکت در دست بیمار قرار میگیرد نه در کشاله ران بیمار

ü   برخلاف کاتاتریزاسیون قلبی این یک روش سرپایی است

ü   پیچدگی های این روش خیلی کمتر از کاتاتریزاسیون قلبی است

ü   برای افرادی که کمردردهای شدید دارند این روش از کاتاتریزاسیون قلبی بسیار راحت تر است چرا بیمار زمان کمتری را باید بدون حرکت بر روی تخت قرار بگیرد

 

محدودیت های CTاسکن 64 اسلایس

 

ü   هرچند تخت اسکن طوری ساخته شده که وزنی معادل 200کیلوگرم را تحمل می کنداما برای بیمارانی که از اضافه وزن بیش از حد رنج می برند  انجام CT دشوار است.

ü   این سیستم در شناسایی کلسیوم رسوب کرده در گرداگرد عروق خونی و نیز در شناسایی پلاکها عملکردقابل قبولی نداشته است.

ü   اگربیماری دارای استنت های کرونری باشد این روش نمی تواند تنگی های درون استنت را تشخیص دهد.

ü   دریچه های مصنوعی ،لیدهای باطری قلبی و یا هر نوع جسم خارجی اطراف قلب می تواند از کیفیت تصاویربکاهد.

ü    استفاده از این روش مانند سایر روش های تصویر برداری X-RAY برای خانم های باردار ممنوع می باشد.

ü   و در خاتمه قیمت بالای این دستگاه نیز یکی از محدودیت های آن به شمار می رود.

منبع : Prin.ir


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی