تبلیغات
๑۩۞۩๑ سایت جامع مهندسی پزشکی ایران ๑۩۞۩๑ - ونوسکوپ (Venoscope)

جستجو

 

ونوسکوپ (Venoscope)

جمعه 8 آذر 1387   10:33 ق.ظ


نوع مطلب : تجهیزات پزشکی ،

ونوسکوپ (Venoscope)
ترجمه : مسلم بگل

ونوسکوپ یک عبور دهنده نور از یک عضو میباشد که با عبور نور با شدت زیاد باعث آشکار شدن رگ در آن محل میشود.- معمولاً یافتن یک رگ برای تزریق یا نمونه گیری از خون برای پرستاران و پزشکان دشوار است اما این دستگاه به دلیل قابلیت های آن در بخش مراقبت های بهداشتی و پزشکی بسیار سریع تر و کارآمد تر عمل کرده و باعث بالا رفتن سطح کیفیت کار متخصصان بالینی میشود.

در استفاده از این دستگاه هر پرستار زمان کمتری را صرف بیمار میکند و علاوه بر صرفه جویی در وقت در بحث اقتصادی و بهداشتی هم موثرتر و به صرفه تر است� از جمله سبب کاهش هدر رفتن سوزن ها ، سرنگ ها و PICC� و ... میشود، این روش برای بیمار راحت تر و امن تر است.
اگرچه در بیشتر موارد تشخیص محل رگ و دسترسی به آن راحت است ولی گاهی اوقات نیز دسترسی بسیار دشوار میشود و این ممکن است به دلیل چاقی، پیری و یا تیره بودن پوست بیمار باشد.
اطلاعات جمع آوری شده در بیمارستان نشان دهنده و موید همین موضوع است، این اطلاعات نشان داد که چندین تاخیر طولانی در� 25 % از بیماران اتفاق افتاد که با استفاده از� دستگاه ونوسکوپ یک پرستار و پزشک توانست کمترین تاخیر را در یافتن محل دقیق رگ بیمار داشته باشد و بازده ی موفقیت را به 100 % افزایش دهد. - ونوسکوپ یک وسیله Non-invasive یعنی غیر تهاجمی است، یعنی وارد بدن نمیشود و کار آن به این صورت است که این دستگاه روی سطح پوست بیمار قرار می گیرد و یک نور با شدت بالا از ونوسکوپ به سمت ماهیچه های زیر پوستی بیمار تابیده میشود، این نور سبب بازتاب نور متفاوتی اطراف رگ میشود که باعث نمایان شدن رگ و باعث راحت تر شدن تزریق خون و یا نمونه گیری خون درون رگ میشود.
در شکل زیر مشاهده می کنید که رگ توسط دستگاه ونوسکوپ قابل مشاهده شده و کتتر(Catheter) نیز به راحتی وارد رگ میشود.

 

اطلاعات بیشتر:
http://www.users.bigpond.com/graykon/Products/IV/Venoscope.htm
https://www.venoscope.com/content/veno_instructions.php


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی