تبلیغات
๑۩۞۩๑ سایت جامع مهندسی پزشکی ایران ๑۩۞۩๑ - دیالیز (Standarde Code : S.M.E.9)

جستجو

 

دیالیز (Standarde Code : S.M.E.9)

سه شنبه 26 شهریور 1387   11:09 ق.ظ


نوع مطلب : دیالیز ،

دیالیز
Standarde Code : S.M.E.9
 بخش دیالیز
 
 
با توجه به نیاز مبرم نقاط مختلف كشور به بخش دیالیز ، راه اندازی این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است . با توجه به نیاز بیماران دیالیزی به بخشهای خدمات آزمایشگاه ، بانك خون ، رادیولوژی ، بخش نفرولوژی ، واحد تغذیه و مددكاری لازم است این بخش در بیمارستانی تاسیس گردد كه دارای بخشهای مذكور باشد . از طرف دیگر سهل الوصول بودن مكان قرارگیری این بخش نیز دارای اهمیت خاصی است . خصوصیات فیزیكی
ـ بهتر است بخش دیالیز به ورودی بیمارستان نزدیك باشد و با سایر بخشها قدری فاصله داشته باشد و یا برای ورود و خروج از آن الزامی به گذر از سایر بخشها نباشد تا برای آنها ایجاد مزاحمت نگردد .
ـ كف اتاق دیالیز باید دارای پوشش قابل شستشو و ترجیحا" ضد اسید باشد .
ـ دیوار بخش باید تا سقف كاملا" قابل شستشو باشد . استفاده از كاشی پیشنهاد می گردد زیرا دوام آن در مقایسه با رنگهای قابل شستشو بیشتر است .
ـ بخش دیالیز باید دارای نور كافی بوده واز نور طبیعی استفاده نماید . در شب نیز باید چراغهای الكتریكی به تعداد كافی در دسترس باشد .
ـ سیستمهای حرارتی ـ برودتی بخش دیالیز بسیار مهم است و باید متناسب با موقعیت منطقه و فضای بخش پیش بینی گردد .
ـ سیستم برق بخش دیالیز باید دارای ارت استاندارد باشد .
ـ نوسان ولتاژ بیش از 10  ولت قابل قبول نمی باشد . برای ثابت كردن آن باید از استابلایزر مناسب استفاده نمود .
ـ بهتر است در هر بخش دیالیز یك تابلو كه دارای فیوزهای اصلی حرارتی است نصب و برای هر ماشین دیالیز یك فیوز اتوماتیك 16 آمپر در نظر گرفته شود .
ـ برای هر ماشین دیالیز 2 پریز ارت دار 16 آمپری در ارتفاع 120 تا 150 سانتیمتری از كف زمین در محل استقرار ماشین دیالیز نصب شود .
ـ برای هر ماشین دیالیز و تخت و مبل كنار آن 25/2 25/2 متر مربع فضا لازم است و محل رفت و آمد با عرض 25/1 متر نیز باید به عرض سالن اضافه گردد . ضمنا" باید در اتاق دیالیز فضای كافی برای میز ، صندلی پرستار ، قفسه داروهای اورژانس ، ترالی تزریقات و ... وجود داشته باشد .
ـ حجم آبی لازم برای هر ماشینی دیالیز 30 لیتر در ساعت می باشد ولی در صورت وجود دستگاه RO از نوع طبی حدود 55 لیتر و از نوع صنعتی 150 لیتر آب در ساعت به ازاء هر ماشین دیالیز مورد نیاز است . بنابراین با توجه به تعداد ماشین دیالیز باید مخزن ذخیره آب با حجم مناسب جهت حداقل یك شیفت كاری در مواقع قطع آب پیش بینی شود .
ـ لوله های رفت و برگشت از دستگاه R.O از جنس PVC یا پلی اتیلن فشار قوی (Food  Grade) انتخاب گردد . استفاده از لوله های سوپر پایپ نیز پیشنهاد می گردد .
ـ لوله كشی از منبع آب تا اطاق تصفیه آب به قطر یك اینچ انجام گیرد و بمنظور جلوگیری از افت فشار از دستگاههای تصفیه آب تا بخش دیالیز لوله كشی با قطر  اینچ انجام شود .
ـ لوله كشی آب بهتر است به صورت روكار در نظر گرفته شده ولی می توان لوله برگشت را از زیركف تا اطاق تصفیه آب نصب نمود .


ـ برای هر ماشین دیالیز یك شیر یك ضرب با خروجی مادگی از جنس PVC در ارتفاع 80 تا 100 سانتیمتری از كف زمین بطور جداگانه در محل متصل گردد .
ـ برای هر ماشینی دیالیز یك مجرای فاضلاب جداگانه به صورت یك لوله سرباز از جنس PVC یا فلزی با قطر حدود یك تا دو اینچ و با ارتفاع 40 تا 50 سانتیمتر از كف زمین و با فاصله حدودا" 5 سانتیمتر از دیوار در نظر گرفته شود .
ـ برای ماشین های دیالیز دارای مخزن ، قطر مجرای فاضلاب بالاتر و متناسب با حجم مخزن انتخاب گردد .
ـ هر لوله فاضلاب و كف شوی و دستشوئی موجود در این بخش باید دارای سیفون S باشد تا مانع انتقال بوهای نامطبوع به داخل بخش و عبور ومرور حشرات موذی گردد .
ـ لوله كشی فاضلاب باید دارای شیب 2 % باشد تااز توقف مایع در لوله های داخل بخش جلوگیری نماید و مانع از انتقال آلودگی به  داخل ماشین دیالیز گردد .
ـ چاه فاضلاب بخش باید مطابق استانداردهای بیمارستانی و دارای هواكش باشد .
ـ كف اتاق دیالیز باید دارای كف شوی كافی مجهز به سیفون S باشد تا شستشو به راحتی انجام پذیرد .
ـ به علت شستشوی مداوم بخش ، بین كف و استیشن پرستاری فاصله اندكی وجودداشته باشد و استیشن دارای رنگ مقاوم به آب باشد تا سریعا" دچار پوسیدگی نگردد.
نكته :
در سطح اول احتیاج به بخش دیالیز نمی باشد .
medicalequipment.ir


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی