تبلیغات
๑۩۞۩๑ سایت جامع مهندسی پزشکی ایران ๑۩۞۩๑ - مصاحبه با پدر علم مهندسی پزشکی

جستجو

 

مصاحبه با پدر علم مهندسی پزشکی

یکشنبه 15 اردیبهشت 1387   12:05 ق.ظ


نوع مطلب : اخبار مهندسی پزشکی ،

مصاحبه اختصاصی نشریه مهندسی پزشکی تپش با :

جناب آقای پروفسور سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی، پدر علم مهندسی پزشکی

تبیین علم کلاسیک و علم نوین و بررسی آثار آنها در قرن بیست و یکم

دکتر هاشمی گلپایگانی

 

از آنجائیکه دانشجویان مقطع کارشناسی، بیشتر با دروس کلاسیک آشنا می‌شوند؛ لذا تصمیم گرفته شد تا در بخشی تحت عنوان « مرزهای نوین دانش» به معرفی فضای علمی نوین و علوم هوشمندی مانند آشوب و دینامیکهای آشوبگونه، سیستمهای فازی، شبکه‌های عصبی مصنوعی و غیره پرداخته شود. ازاین‌رو از جناب آقای پروفسور سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی، پدر علم مهندسی پزشکی در ایران، دعوت نمودیم تا طی جلساتی به ترسیم فضای علم نوین در مقایسه با علم کلاسیک (نیوتنی) و معرفی مصداق‌های آن بپردازند. متن زیر نتیجه اولین گفتگوی ما با استاد است. ایشان سخنانشان را با شعری از حضرت مولانا شروع کردند که میفرمایند :
روزها فکر من این است و همه شب سخنم/ که چرا غافل از احوال دل خویشتنم/ از کجا آمده‌ام ،آمدنم بهر چه بود/ به کجا میروم آخر، ننمایی وطنم/ مانده‌ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا/ یا چه بوده است مراد وی از این ساختنم

ادامه صحبت را از زبان استاد نقل قول می‌کنیم:

در ابتدا از فصلنامه‌ی علمی تخصصی تپش تشکر می‌کنم که این مجال را برای حقیر فراهم کرد تا به بیان مسائلی در رابطه با روند علمی دنیا در قرن بیست و یکم ( که به عصر اطلاعات موسوم شده است) و مقایسه‌ی آن با فضای علمی قرن گذشته ( که در آن مساله‌ی اطلاعات مفقود‌الامر واقع شده بود و ماده و انرژی مبنای علم و شناخت علمی بود) بپردازم. همچنین جا دارد از سرکار خانم مولایی زاده تشکر نمایم که اگر انگیزه و پیگیری ایشان نبود، این توفیق را پیدا نمی‌کردم.

پیش از آغاز بحث، ذکر چند نکته را ضروری می‌دانم:
1. آنچه که امروز در مراکز علمی، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و خصوصاً در رشته‌های علوم پایه و مهندسی مانند مهندسی برق فراروی محققان و دانشجویان قرار میگیرد؛ دارای جهت گیری‌هایی انسان‌ساخته است که ما از آن با عنوان تکنولوژی نام میبریم. درحالیکه مهندسی پزشکی در سیستمهای زنده و بیولوژیک به‌کار می‌رود. یعنی مصداق کاربرد مدل‌سازی، شبیه‌سازی کامپیوتری و روشهای محاسباتی در سیستمهای حیاتی، بیولوژیکی یا سیستمهای طبیعی است. محور عمده صحبتها و نقد اینجانب در رابطه با علم جاری بیشتر در مواردی است که مصداق کاربرد علم در سیستمهای زنده است نه مصنوع بشر. هرچندکه این صحبتها متوجه آنها و علوم دیگر هم می‌شود.
ما در این سلسله بحث ها به توصیف علم نوین و دفاع از آن در مقابل علم کلاسیک خواهیم پرداخت که محدوده کاربرد آن فقط علوم پایه و مهندسی را شامل نمیشود بلکه اساس یک سیاست و نگرش علمی است که کاربردش در علوم جامعه شناسی، اجتماعی، اقتصاد و ... بعضاً بیشتر از مواردی است که در علوم پایه و مهندسی بیان می‌شود.

2. آنچه که در این بحث عنوان میشود نسبت به روندی که حداقل در مهندسی پزشکی در جهان میگذرد، مسائلی نو و انتقادی است شخصا ندیده‌ام که مباحثی از این دست در جایی دیگر به این ترتیب عرضه شود. امید است که حیطه عرضه‌ی این مباحث فراگیر شود و بنده آمادگی آن را دارم که چه در داخل و چه در خارج از کشور به توضیح مسائل و ارائه مستندات و ادله حول این سخنان بپردازم.
3. مخاطب تذکر سوم بنده همکاران عضو هیات علمی، به خصوص در رشته‌ی مهندسی پزشکی است. سرانجام سلسله بحث‌های پیش‌ِرو، نتیجه خواهد داد که آموزشهایی که هم اکنون به دانشجویان مهندسی پزشکی عرضه می‌شود نه تنها آنها را به سمت حقیقت مصداق‌های کاربردی که بیشتر مربوط به سیستمهای حیاتی مانند عملکرد سیستم اعصاب، مغز، قلب و...است، نزدیک نمی‌کند؛ بلکه این آموزشها، دانشجویان را از حقیقت این پدیده ها دور میکند. لذا از همکاران هیات علمی تقاضا می‌کنم که از کنار این مسائل بی‌تفاوت عبور نکنند. اگر مسائل مطرح شده در این بحث‌ها را قبول دارند، پس شایسته است روشی جدید و منطبق با نیازمندی های علمی رشته مهندسی پزشکی در پیش گیرند.

4. مباحث مطرح شده در این جلسه، فرم کلی و عام دارد و بنده بیشتر در مورد سیاست علمی که مورد نظر بنده است و مقایسه آن با سیاست علمی غالب در دنیا سخن خواهم گفت و سعی خواهم کرد با بیان مثالهایی، مفاهیم پایه و عامی را که بعضا جنبه فلسفی پیدا می‌کنند، تلطیف و تفهیم نمایم. سپس به مصادیقی می‌پردازم که امروزه در لوای این سیاست علمی جدید در مجامع دانشگاهی و تحقیقاتی داخلی و بین المللی مطرح و مورد توجه است. به عنوان مثال می‌توان به منطق فازی، شبکه های عصبی مصنوعی، آشوب و دینامیک‌های آشوب‌گونه، اتوماتای سلولی، تئوری بازی ، هوش مصنوعی و غیره که مصادیقی از سیستمهای هوشمند هستند، اشاره کرد. ما در لوای این بحث کلی و عام تکلیف این مصادیق را که به هر حال فضای علمی دنیا را به عنوان علوم جدید، پیشرفته و هوشمند در سیطره خود گرفته‌اند، در جلسات آتی روشن خواهیم کرد.

مصاحبه از نشریه مهندسی پزشکی تپش

دانلود کامل متن مصاحبه


نوشته شده توسط : سایت جامع مهندسی پزشکی